اگر شما یک گوینده حرفه ای هستید یا می خواهید حرفه ای باشید ، سرما خوردگی می تواند بسیار ناتوان کننده باشد . معمولاً نمی توانید یک اجرا را بخاطر سرما خوردگی به تعویق بیاندازید، بنابراین چگونه با سرماخوردگی یا سرفه خوب سخن می گویید ؟ راز گویندگی با سرماخوردگی و سرفه در تکنیک خوب و دانش در مورد داروهای قابل اعتماد نهفته است .
درک چگونگی مراقبت از تارهای صوتی هنگام بیماری و داروی گلو ، به شما کمک می کند تا در طول دوره بیماری ، از برنامه ها و اجرا ها عقب نمانید . این موضوعی است که هنرمندان هر سال به همراه مشکلات مرتبط با آن مانند لارنژیت ( التهاب حنجره ) و از دست دادن صدا با آن سروکار دارند .  با این وجود ممکن است عملکرد خوبی داشته باشید ، حتی اگر به هم ریخته باشید ،
صدای مناسبی داشته باشید و هر پنج دقیقه یک بار بینی خود را تخلیه کنید .  در این پست قصد دارم نکات و راه حل های کاربردی را برای گویندگی با سرماخوردگی و سرفه به اشتراک بگذارم .

گویندگی با سرماخوردگی و سرفه

متأسفانه ، وقتی که وارد فصل پاییز و زمستان می شویم از سر بدشانسی ، سرفه و سرماخوردگی دورمون میچرخند . در این زمان از سال ، ما زمان بیشتری را در داخل خانه یا با افراد دیگر درحال گذراندیم و در نتیجه شیوع میکروب هارا شاهدیم  . به طور متوسط بزرگسالان سالانه دو یا سه بار سرماخورده می خورند ، در حالی که بچه ها ممکن است  پنج بار در سال مبتلا شوند . افرادی که به دیابت مبتلا هستند ، بصورت خودکار ، و افراد سیگاری یا مبتلا به آسم هستند زیادتر دچار سرماخوردگی می شوند و در معرض خطر و عوارض آن قرار دارند .
هیچ درمانی واقعی برای سرماخوردگی وجود ندارد و از آنجا که بسیاری از بیماری ها در صورت ضعف در بدن بوجود می آیند ، ممکن است انواع مختلفی از سرماخوردگی را در طول یک فصل بگیرید . برای گویندگان ، این موضوع بیشتر باعث ناراحتی یا نگران کننده است . و می تواند تأثیر عمده ای بر آنچه که شما به عنوان یک سخنور می توانید انجام دهید داشته باشد .  آگاهی از چگونگی غلبه بر بیماری ، پیشگیری و یا حتی  سرکوب علائم ، به شما این امکان رامی دهد که با مراجعه به آنها ، بیماری را درمان کرده و بهبود یابید .

آیا سرماخوردگی می تواند بر صدای  شما تأثیر بگذارد؟

سرماخوردگی مطمئناً صدای  شما را تحت تأثیر قرار می دهد زیرا به بینی ، سینوس ها ، گوش ها ، گلو و احتمالاً ریه های شما نیز ضربه می زند .  شایع ترین اثرات آن ، پایین آمدن دامنه صوتی شما ، از بین رفتن نت های بالاتر میشود حتی ممکن است صدای گرفته ناشی از ایجاد مخاط در دستگاه تنفسی فوقانی شما باشد . تارهای صوتی شما خشک می شوند و آنقدر سرفه می کنید که خسته می شوید . در صورت عدم دقت ، این مسئله شما را در معرض فشارو صدمه صوتی قرار می دهد !
اگر در حال حاضر به تمام قوای صدای خود نیاز دارید لطفا سرما نخورید چون از چالاکی صوتی شما می کاهد .

وقتی بیمار هستیم گویندگی کردن بد است؟

لزوماً به این صورت نیست که گویندگی در هنگام بیماری کاملاً بد است . بستگی به کار شما دارد ، تا چه مدت و اینکه آیا شما در این فرآیند بصورت صحیح از صدای خود مراقبت می کنید . برای بیشتر هنرمندان ، گزینه ای وجود ندارد که وقتی سرما بخورد ، اجرا و گویندگی را قطع کنند .

گوینده و سرما خوردگی

گویندگان هنگام سرماخوردگی چه می کنند؟

در صورت امکان ، صدای خود را استراحت می دهند (و خودشان وقتی سرماخورده می شوند ) . اما اگر  اجرایی بزرگ  از قبل رزرو شده است ، کار باید ادامه یابد . بنابراین برای خنثی کردن جلوه های منفی ، صداپیشگان  معمولاً بسیاری از موارد زیر را انجام می دهند :

 1. با آب ولرم گلوی خود را هیدراته کنید
 2. خوردن مواد لبنی را قطع کنید
 3. تا حد امکان بخوابید
 4. در زمستان از لباس گرم استفاده کنید ، مخصوصاً بر روی گلو و دهان
 5. مکمل هایی مانند ویتامین C و اکیناسه ( سرخارگل ) مصرف کنید
 6. سعی کنید بیشتر از داروهای طبیعی استفاده کنید
 7. قند را قطع کنید زیرا این امر سیستم ایمنی بدن را مهار می کند
 8. تن و ولوم مناسب صدای خود را انتخاب کنید تا در هنگام اجرا دچار فشار بیش از حد نشوید

آیا گویندگی و اجرا با گلو درد اشکالی ندارد؟

گلو درد از سرماخوردگی بیشتر خطر دارد ، اگرچه این دو اغلب با هم همراه هستند (سرماخوردگی ممکن است با گلو درد شروع شود) . اگر گلو شما درد داشته باشد ، ممکن است یک عفونت باشد یا ممکن است یک فشار صوتی باشد  و هنگامی که گلو شما درد می کند ، احتمالاً صدای شما صدمه دیده است . این هنگام باید بصورت ساده ترین میزان ، اجرا نمود .

شاید برای شما مفید باشد: آیا مصرف میوه برای صدا پیشگان خوب است ؟

گویندگی با گلوی سرد و دردناک

اگر نیاز به اجرا با گلو سرد و گلودرد دارید ، باید اطمینان حاصل کنید که گلویتان را به آرامی با آب و هوای  گرم درمان کنید .

گرم کردن صدا برای گویندگی با گلودرد

اگر گلو درد دارید ، باید به آرامی گرم کنید ، اما برای بهینه سازی زمان استراحت وسوسه نشوید . اگر گلوی شما درد دارد ، گرم شدن و گرم کردن آن اجباری است .

آیا سرفه در صدا  اثر می گذارد – آیا می توانید با سرفه اجرا کنید ؟ 

برخلاف گلو درد ، سرفه بر صدای  شما تأثیر نمی گذارد ، اما خشکی گلو می تواند باعث ضعف صدای شما شود . تمایل به سرفه هنگام گویندگی  بیش از حد می شود . این یک رفلکس است ، متوقف کردن این بستگی به این دارد که سرفه شما چقدر بد است ، اما حتی در بدترین حالت ، با برخی داروها و آب زیاد ، باید بتوانید عملکرد خود را مدیریت کنید .

داروهای موثر بر صوت برای سرماخوردگی صداپیشگان

خوشبختانه ، مجموعه ای از داروهای آزمایش شده وجود دارد که به شما کمک می کند سرماخوردگی خود را به عنوان یک صداپیشه برطرف کنید .

داروهای موثر در خارش گلو 

در اینجا برخی از داروهای پیشنهاد شده برای گلوی خراشیده شده را آورده ایم .

 • یک قاشق چایخوری عسل حل شده در آب مصرف کنید
 • چندین بار در روز آب نمک غرغره کنید
 • شربت سرفه ایده آل نیست ، اما گلو خراشیده را به اندازه کافی در مدت طولانی مطلوب نگه می دارد تا برنامه تان را اجرا کنید

گوینده و سرما خوردگی

بخار یا دود برای گویندگان

دود و بخار ،  مانند دود سیگار کشیدن ، بخاری است که تأثیر منفی بر صدا دارد و باعث خشک شدن آن می شود . هیچ چیزی به عنوان یک نوع بخار خوب از نوع برای صداپیشگان وجود ندارد . بنابراین به جای سیگار یا قلیان و … از روش بخارهای طبیعی استفاده کنید ! هنگامی که سرماخورده هستید یک روش عالی برای پاکسازی مخاط و بهبود همه چیز در سیستم تنفسی خود ، استنشاق بخار است. می توانید یک وسیله مخصوص برای اینکه بخور کنید بخرید یا آن را به روش قدیمی انجام دهید: یک حوله را روی سر خود بگذارید  و یک کاسه آب گرم را روبروی صورت خود قرار دهید و از بخار ان استفاده کنید .

نحوه پاک کردن مخاط از گلو 

یکی دیگر از داروهای درمانی که ممکن است ارزش امتحان کردن داشته باشد ، موسینکس (Mucinex) یا گایفِنِسین (guaifenesin) است . این دارو به شل شدن خلط در مجاری هوایی شما و سرکوب سرفه کمک می کند . از داروخانه  بخواهید که در مورد مصرف این دارو راهنماییتان کند زیرا این برای همه مناسب نخواهد بود . اگر می خواهید مخاط را برطرف کنید ، به هر قیمتی شیر جوشانده نیز استفاده کنید .

شاید برای شما مفید باشد:آیا مصرف غذاهای تند برای گویندگی مضر است ؟

چگونه می توانم صدای خودم را هنگام بیماری بهتر کنم؟

اگر بتوانید از  آلودگی بینی خلاص شوید و از سینوس های خود هوا دریافت کنید ، بسیار شبیه به صدای معمول خود خواهید بود . شما همچنین می توانید از صدایی شاداب یا شفاف به عنوان صدای جدید ببرید .

چگونه سینوس های خود را برای گویندگی پاک کنید

بهترین راه برای پاکسازی یک بینی پر ، تحرک داشتن است . اگر دراز می کشید یا در یک جا می نشینید ، بیشتر اذیتتان می کند .  انرژی بگذارید و  برای یک پیاده روی بروید . برای مدتی قدم بزنید و قبل از اجرا کمی هوای تازه بگیرید. سر خود را بالا نگه دارید تا مایعات از بینی و مجاری تنفسی شما دور شوند . اگر به چیزی بیشتر احتیاج دارید ، می توانید دارو از داروخانه را امتحان کنید .
همچنین می توانید ماساژ سینوس و طب سوزنی را برای تخلیه و تسکین سینوس های خود بکار ببرید .

نحوه گویندگی کردن با یک بینی گرفته

اگر همه راهکار ها شکست بخورند ، مجبور هستید با یک بینی گرفته کار کنید . اگر نمی توانید از طریق آن نفس بکشید ، چاره ای ندارید که به جای آن تنفس خود را از طریق دهان بکشید . متوجه می شوید که صدای متفاوتی دارید ، بنابراین به این روش کار کنید و لحن خود را با توجه به حالت  صدا انتخاب کنید .

سخن گفتن بعد از سرماخوردگی

سرماخوردگی ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد ،  و اگر سرحال نباشید سرفه ها حتی بیشتر می شوند . صبور باشید ، مراقب خود باشید و به زودی به تمام توان خود باز خواهید گشت .

چگونه صدای خود را  از سرماخوردگی حفظ کنیم ؟

اگر در هنگام سرماخوردگی به خود فشار بیاورید و تلاش زیادی انجام دهید ، ممکن است بهبودی کامل طولانی تر شود . بنابراین اگر می خواهید سریع به حالت عادی برگردید ، استراحت کنید ، بخوابید و بخورید و سالم بنوشید . هیچ میانبر واقعی وجود ندارد . شما می توانید برای مدت کوتاه علائم را از بین ببرید . باید سلامتی شما به طور کامل حاصل و  سیستم ایمنی بدن شما بهتر شود و هرچه سیستم ایمنی بدن شما بهتر باشد ، سریعتر صدای خود را از سرماخوردگی باز پس خواهید گرفت .

گویندگی با عفونت سینوسی

اگر سینوس های شما به ویژه با سرماخوردگی آسیب دیده اند ، ممکن است شما سینوزیت داشته باشید . اینجاست که  سینوس ها ملتهب و دردناک می شود . مصرف زنجبیل ، دارچین و هل ، همه داروهای طبیعی طبیعی برای کمک به بهبود سینوسهای شما و خلاص شدن از شر مخاط است . اینها می توانند به غذای شما اضافه شوند یا به صورت دمنوش  مصرف شوند ( بخار نیز مفید خواهد بود) .
همچنین ممکن است بخواهید شست وشوی بینی را امتحان کنید . این کار را برای پاک کردن سینوس ها و بینی با محلول شست و شو  انجام دهید . این کار رطوبت را احیا می کند و مجاری هوایی را آرام می کند . بسیار مهم است که از یک محلول  شستشوی مناسب خریداری شده از داروخانه استفاده کنید (قطعاً نسخه خانگی آن نیست) و دستورالعمل های نوشته شده روی بطری محلول را به درستی دنبال کنید . اگر به درستی انجام نشود می تواند باعث عفونت بیشتر شود . وقتی همواره مراقب باشید صدای شما آسیب نبیند ، آلودگی ، سرماخوردگی ، سرفه یا سینوس شما برطرف می شود . محافظت از صدای شما به عنوان یک صدا پیشه بسیار مهم و یک اولویت مداوم است . این ها نکاتی  برای گویندگی با سرماخوردگی و سرفه بود ، اما پیشگیری بهتر از درمان است . از الان شروع کنید . ممکن است بخواهید حداقل از ابتلا مداوم  به این بیماری جلوگیری کنید . این موضوع شما را از سرماخوردگی و آنفولانزا دور نمی کند ، اما احتمال ابتلا را کاهش می دهد . ورزش منظم را بخشی از سبک زندگی خود قرار دهید ، مقدار زیادی میوه ، سبزیجات ، آجیل ، دانه ها و مواد غذایی با محتوای غذایی بالا میل کنید . مقدار زیادی آب و چای گیاهی بنوشید و اگر به کمی تقویت نیاز دارید ، یک مکمل ویتامین و مواد معدنی مصرف کنید تا در فصل زمستان شما را مقاوم کند . این امر نه تنها به محافظت در برابر سرماخوردگی کمک می کند (و به شما کمک می کند تا سریعاً در هنگام ابتلا به آنها بهبود یابید ) بلکه برای آن احساس خوبی خواهید کرد .

گوینده و سرما خوردگی

سوالات مرتبط
چه چیزی به حنجره یک صداپیشه  کمک می کند ؟

سلامتی حنجره ناشی از تمرین تکنیک صوتی ، نوشیدن مقدار زیادی آب (یا چای گیاهی) ، عدم استعمال سیگار ، محدود کردن کافئین و الکل و همچنین زیاد جیغ نزدن یا فریاد نزدن است . هر چه بیشتر تمرین کنید ، قوی تر می شود ، به شرطی که این کار را به درستی انجام دهید و از مکان های مناسب نفس بکشید .

چرا هنگام خواندن سرفه می کنم ؟

این ممکن است نشانه عفونت دستگاه تنفسی مانند سرفه ، سرماخوردگی ، آنفولانزا یا برونشیت باشد . حلق و گلوی شما هم احتمالاً خشک است . مایعات زیادی مصرف کنید و در صورت ادامه ، برای مشاوره و تشخیص بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

گویندگی با برونشیت ( التهاب پوشش لوله های تنفسی ) بد است ؟

 

ایده آل نیست، اما غیرممکن نیست. از آنجایی که لوله های تنفسی شما ملتهب خواهند شد و شما را با مخاط متراکم خواهد کرد، باید توصیه های ما را برای سخن گفتن با سرفه و سرماخوردگی دنبال کنید و هر وقت ممکن استراحت کنید .
گفته می شود که چای نعناع برای برونشیت بسیار مناسب است .

آیا برای گویندگی و اجرا با سرماخوردگی و سرفه توصیه و راه حلی دارید ؟
چه چیزی برای شما مفید بوده است ؟ در مورد آن در نظرات زیر برای ما بگویید .

 

گوینده و سرما خوردگی

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست