اینروزها با توجه به  شیوع ویروس کرونا مرم دچار فشار زیادی شده اند، باید توجه داشت مسایلی برای کنترل این ویروس وجود دارد .در این مقاله میخواهیم به چند توصیه بهداشتی  عمومی و اختصاصی برای گویندگان بپردازیم  .

توصیه های عمومی برای کرونا

مهم ترین مساله آگاهی داشتن و عمل به دانسته و توصیه ها در مورد ویروس کروناست . راهکارهای زیر را برای کاهش احتمال انتقال و ابتلا به ویروس کرونا مرور می کنیم :

– در هنگام سرفه یا عطسه دهان و بینی خود را با یک دستمال یا آستین لباستان (و نه با دست ها) بپوشانید .
– دستمال کاغذی های استفاده شده را مستقیما در سطل زباله بیندازی د.
– دست هایتان را مرتب با آب و صابون بشویید. اگر به آب و صابون دسترسی ندارید از ژل های ضدعفونی کننده استفاده کنید .
– از تماس نزدیک با افرادی که بیمار به نظر می رسند خودداری کنید .
– اشیا و سطوحی که مرتب لمس می کنید را تمیز و ضدعفونی کنید .
– با دست های نشسته به دهان، بینی و چشم هایتان دست نزنید .

توصیه برای گویندگان

– میکروفن ها را تمیز نگه دارید و آن ها را به اشتراک نگذارید . ا گر مقدور است بجای میکروفن های موجود در استودیو یا مکان های تمرین ، از میکروفن شخصی خودتان در استودیو خانگی استفاده کنید . در هر حال تمام میکروفن ها باید پیش از استفاده و پس از هربار استفاده ضدعفونی شوند ؛ برای این کار بهتر است از محصولات آنتی باکتریال استفاده شود .
– تمام سطوح میز یا استند نوشته ها را مرتبا تمیز کنید
قبل و پس از کار ، صندلی و میز یا پایه ای که متن ها روی آن قرار دارند  را تمیز کنید ؛ پیشنهاد می شود برای این کار از پارچه ی آغشته به ضدعفونی کننده های آنتی باکتریال یا صابون و آب استفاده شود .
– تمام سطوح تجهیزاتتان را تمیز نگه دارید.
چیزی که راجع به میز و صندلی گفتیم برای اسپیکرها، میکسرها، کابل ها و هر لوازم دیگری هم لحاظ کنید . باز هم تاکید می کنیم که مهمترین چیز شستن مرتب دست ها و لمس نکردن صورت با دست های نشسته است .
– ارتباط با افراد
متاسفانه الان زمان خوبی برای دست دادن و ارتباط نزدیک با افراد در استودیو نیست ، پس از آن ها فاصله بگیرید . تا جای ممکن سعی کنید از تجمع در استودیو پرهیز کنید و گوینده ها را با فواصل معین دعوت کنید تا از ازدحام جلوگیری شود و به راحتی بتوان مسائل بهداشتی را رعایت کرد .

کرونا

توصیه برای مدرسان و مربیان گویندگی

– تا جای ممکن از حضور دو هنر جو پشت یک میکروفن جلوگیری کنید .
– تجهیزاتی که بین هنرجویان به اشتراک گذاشته می شوند را بین هر بار استفاده تمیز کنید؛ برای مثال هدفون را بعد از استفاده ی هر هنرجو تمیز کنید.
– بین استاد و هنرجو باید فاصله ی مناسبی رعایت شود و از نشستن یا ایستادن در مجاورت یکدیگر باید خودداری کنید .
– اگر ممکن است اجازه دهید بین جلسات هوای تازه به اتاق وارد شود و حتما دست هایتان را به صورت مرتب بشویید.
– به دستورالعمل های آموزشگاهی که در آن تدریس می کنید توجه داشته باشید و بدانید در صورت مشاهده ی فردی که علایم بیماری دارد باید چه کاری انجام دهید. اگر آموزشگاه به شما توضیحی در این باره نداده است خودتان سوال کنید.
– اساتیدی که در دفتر خودشان یا در محل زندگی یا کار  هنرجو به تدریس می پردازند ، باید همین موارد را رعایت کنند . از آنجایی که این دسته از اساتید به صورت آزاد کار می کنند باید خودشان از قبل برای مواجه با بیماری تدابیری اندیشیده باشند.
– اگر استاد یا هنرجو علائمی از بیماری داشته باشند، جلسه ی آموزشی باید فورا کنسل شود.
– به اساتیدی که به صورت آزاد فعالیت می کنند توصیه می شود در صورت امکان جلسات را به صورت آنلاین برگزار کنند. اپلیکیشن هایی مانند Skype و…  برای تدریس به صورت تک به تک یا تدریس برای گروه های کوچک قابل استفاده هستند. پیشنهاد می شود این نوع اپلیکیشن ها را امتحان کنید تا در صورت نیاز بتوانید از آن ها استفاده کنید .

پیشنهاد ما به شما مقاله گوینده و سرما خوردگی

پیشنهاد ما بر اینست که :

حدالامکان در این برهه حساس ضبط برنامه ها کنسل و به زمان دیگری موکول شود تا زنجیره کرونا قطع شود و همه چیز به روال عادی برگردد .

در صورت امکان گوینده ها تک تک به تک پشت میکروفن حاضر شوند .

اگر نیاز بود دو یا چند گوینده با هم کاری را ضبط کنند بهتر است از میکروفن های مشترک استفاده نکنند .

بهتر است گویندگان رعایت کنند و اگر نشانه هایی دارند با مسوول مربوطه هماهنگ کنند و از حاضر شدن در استودیو اجتناب کنند .

با توجه به اینکه باید نکات بهداشتی به صورت کامل انجام شود پیشنهاد می شوند در هنگام مراجعه برای ضبط در استودیو حتما از هدفون یا هندز فری اختصاصی استفاده شود .

مدیر استودیو علاوه بر رعایت موارد بهداشتی که ذکر شد ، در صورت امکان روی پاپ شیلد را با دستمال بپوشاند و بعد از اتمام کار هر گوینده تعویض نماید .

کلاسها عمومی و خصوصی به زمان دیگری موکول و یا از از طریق شیکه های اجتماعی بصورت ارتباط تصویری و غیر حضوری برگزار شود .

 

با توجه به اینکه کرونا ریه انسان ها را هدف قرار داده و سیستم تنفس برای گوینده ها جزو ارکان اصلی دستگاه تولید صوت می باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است . درصورتی که ضرورتی وجود ندارد لطفا تا از بین رفتن بیماری کرونا هشدارهای بهداشتی را جدی بگیرید تا از ابتلا به به این بیماری در امان بمانید  .

در صورتی که شما هم موردی بنظرتون میاد که در این مقاله ذکر نشده بود با ما به اشتراک بگذارید .

گویندگان کرونا را شکست میدهند

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست